AVE MARIA - informator katolicki, bo wiara jest w nas

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Artykuły Matka, Królowa, Madonna...

Matka, Królowa, Madonna...

Miriam - takie hebrajskie imię nosiła żydowska dziewczyna, która w wieku 12lat poślubiła cieślę Józefa z Nazaretu.ave-maria, kalendarz religijny, pismo  swiete, biblia, miejsca swiete, modlitwy, wszyscy swieci, komunia, 2010  swieta,

W owych czasach kobiety zwykle wychodził za mąż tak wcześnie. Miriam była jedynym dzieckiem Anny i Joachima, które przyszło na świat po wielu latach oczekiwania. Rodzice oddali ją na wychowanie do świątyni..


W Betlejem Miriam urodziła syna, Jezusa, który jako 12-latni chłopiec zadziwiał starszych interpretacją Pisma. Kiedy zaś miał około 30lat, opuścił rodzinny dom. Pożegnanie Jezusa z Matką przedstawił Lucas Cranach starszy. Gdy Jezus został skazany przez Rzymian na śmierć na krzyżu, Miriam z grupą innych niewiast nie opuściła go do końca. Tyle wiemy o życiu Matki Boskiej z realacji ewangelistów oraz apokryficznych tekstów. Wszelkie zmianki na Jej temat kończą się na roku 30 naszej ery. Od tego czasu hebrajska Miriam stała się chrześcijańską Maryją. Bolejącą matkę otoczył nimb świętości. Jest obiektem kutlu i czci, orędowniczką ludzkich spraw. Wielbią Ją zwłaszcza kobiety. One to stworzyły niedawno nowy, nieoficjalny wizerunek Maryi - widzą w Niej żeńskie odbicie Boga, swoją siostrzaną, bliską im postać, do której znacznie łatwiej kierować słowa modlitwy.

 

NAJŚWIĘTSZA MARYJA PANNA stała się inspiracją dla niezliczonej rzeszy artstów. Poświęcono Jej wiele arcydzieł w dziedzinie muzyki, poezji, rzeźby i malarstwa.  Poza Jezusem jest postacią najczęściej przedstawianą w sztuce chrześcijańskiej.

Pierwsze znaczące wizerunki Maryji pochodzą z III wieku. W zależności od tła kulturowego. Maryja jest obrazowana jako Dziewica. Królowa Nieba, Opiekunka lub Matka Kościoła. Wszyscy mamy  w oczach obraz szczęśliwej matki z Betlejem i złamaną bólem postać stojącą pod krzyżem. Ale Maryja pojawia się też jako Madonna w koronie gwiazd, otaczająca opieką wszystkich potrzebujących pomocy. U schyłku średniowiecza Maryja bywała przedstawiama razem z jednorożcem. Ów mityczny, podobny do konia stwór w sztuce chrześcijańskiej symbolizował cnoty i boskość. Jedno z takich dzieł, datowane na wiek XV, wyszło z pracowni Martina Schonggauera, artysty tworzącego w alzackim mieście Colmar. Wielcy mistrzowie często umiejscawiali scenę Zwiastowania w lokalnej scenerii. Anioł, który przynosi Maryi wieść o bliskim poczęciu, często trzyma w ręku lilię.

W ewangelli według św. Łukasza Maryja po usłyszeniu wielkien nowiny udaje się z wizytą do krewnej Elżbiety, również oczekującej dziecka. Jednym z artystów, który uwiecznił chwilę ich powitania, był Fra Angelico. Późnogotycki obraz, datowany na 1432/1433 rok. przemawia zwłaszcza do kobiet.

Od czasu do czasu można trafić na obraz przedstawiający śmierć Maryi - przykładem jest malowidło ołtarzowe z 1508 roku Vittore Carpaccio z Wenecji. Jak głosi legenda, Maryja dokonała swego ziemskiego żywota na górze Synaj koło Jerozolimy, a Jej ciało złożono w ogrodzie Getsemani w skalnym grobowcu, który pewnego dnia okazał się pusty. Matka Boska została wzięta do nieba, gdzie, jak obrazują to dzieła artystów, zsostała ukoronowana na Królową Nieba.

Dorothea Kallenberg

 

Certyfikaty dla firm

On-line:

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości