AVE MARIA - informator katolicki, bo wiara jest w nas

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home


Adam Chmielowski (1845-1916) - powstaniec, artysta, znany z pełnej poświęcenia pracy dla biednych i bezdomnych.

Pochodził z Igołomi k. Krakowa i był najstarszym z czworga dzieci Wojciecha i Józefy Borzysławskiej. Uczęszczał do carskiej szkoły kadetów w Petersburgu, a następnie do gimnazjum w Warszawie. W latach 1861-1863 studiował na wydziale rolniczo-leśnym w Puławach. Brał udział w powstaniu styczniowym, gdzie stracił lewą nogę i został kaleką. Obdarzony zdolnościami artystycznymi studiował malarstwo w Monachium, niezależnie od wcześniejszych studiów w Paryżu i inżynieryjnych w Gandawie. Pozostawił wiele obrazów olejnych, rysunków i akwareli, wśród nich słynny obraz "Ecce Homo" znajdujący się w kościele sióstr Albertynek w Krakowie.

św. Brat AlbertW 1887 r. w kaplicy Matki Boskiej Loretańskiej u ojców kapucynów w Krakowie Adam Chmielowski mając 42 lata przywdział habit zakonny i przyjął imię brat Albert. W roku następnym założył zgromadzenie braci albertynów, a także, wspólnie z siostrą Bernardyna Marią Jabłońską, zgromadzenie sióstr albertynek (1891), których celem stało się niesienie pomocy bezdomnym i ubogim. Pierwszym miejscem dla "wyrzutków społecznych" i ludzi opuszczonych stało się przytulisko w miejskiej ogrzewalni w Krakowie.

Patriotyczna, pełna męstwa i miłosiernej ofiarności postawa brata Alberta była natchnieniem dla pisarzy i poetów. Brat Albert jest bohaterem dramatu Karola Wojtyły - "Brat naszego Boga". Prace przygotowawcze do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego podjęto w 1938 r. Beatyfikacja 22 czerwca 1983 r. w Krakowie i kanonizacja 12 listopada 1989 r. w Rzymie miały miejsce za pontyfikatu Jana Pawła II. Święto patronalne przypada 17 czerwca.

 

On-line:

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości